Skip to content
Aandeel in CO₂‑footprint blijkt klein

Nieuw: Afval in CO₂‑footprint Milieubarometer

De CO₂‑footprint in de Milieubarometer is uitgebreid met het thema afval. Alle afvalstromen hebben een CO₂‑factor gekregen. In de CO₂‑grafieken en CO₂‑footprints wordt nu voor iedere gebruiker automatisch de CO₂uitstoot van afval uitgerekend, in termen van het GHG protocol: Scope 3 categorie 5.

Afval in je CO₂‑footprint

In de Milieubarometer zijn sinds 31 maart 2026 generieke CO₂‑emissiefactoren voor afval opgenomen. Aanleiding is de publicatie van landelijke CO₂factoren voor afval op CO₂‑emissiefactoren.nl(). Hierdoor is de CO₂‑uitstoot van afval nu zichtbaar in de Milieubarometer, in grafieken en footprints. In de GHG footprint is daarmee ‘Afval van bedrijfsactiviteiten’ (Scope 3 – categorie 5) ingevuld. Meer over scope 1-2-3.

De CO₂‑uitstoot van afval blijkt klein, vaak niet meer dan 1-2 % van de footprint van bedrijven. Dat komt doordat de CO₂‑uitstoot van materiaalgebruik vooral meetelt via de inkoop (Scope 1 – categorie 1) en omdat een CO₂‑footprint maar een deel van de milieu-impact is. Om de impact van het afdanken van materialen te analyseren is de CO₂‑emissie van afval geen geschikte indicator. In de Milieubarometer komt de milieu-impact van afval beter tot uitdrukking in de milieugrafiek waarin afval op basis van milieukosten wordt meegenomen. Het voorbeeld van het voedingsbedrijf hieronder laat zien hoe groot het verschil is tussen het aandeel van afval in de CO₂‑grafiek en in de milieugrafiek.

Tips rond de CO₂‑uitstoot van afval

CO₂‑factoren voor afval

Op CO₂‑emissiefactoren.nl zijn sinds maart 2026 voor een dertigtal afvalverwerkingsroutes CO₂‑factoren beschikbaar. Het zijn generieke factoren voor gemiddelde afvalverwerkingsroutes in Nederland. Alle afvalstromen in de Milieubarometer hebben we gekoppeld aan een van de beschikbare afvalroutes, zie de verantwoording onderaan deze pagina.

Er circuleren veel CO₂‑emissiefactoren voor afval, maar die zijn niet allemaal geschikt voor een CO₂‑footprint conform het GHG. Het GHG protocol schrijft voor dat je als CO₂‑emissie van afval moet meenemen:
1. afvaltransport naar de eerste plek waar het afval verzameld wordt.
2. afvalbewerking (sorteren/versnipperen/wassen) voordat het verder wordt getransporteerd of verwerkt.
3. verbranding – als de AVI (Afvalverbrandingsinstallatie) geen energieterugwinning heeft. Omdat Nederlandse afvalverbrandingsinstallaties standaard zijn voorzien van energieterugwinning telt de CO₂‑uitstoot van de verbranding in NL niet mee voor de CO₂‑factor van afval.

CO₂‑factoren waarin de CO₂‑uitstoot van verbranding, recycling en andere stappen in de verwerkingsketen zijn meegenomen zijn wel interessant om afvalverwerkingsroutes en levenscyclussen te vergelijken, maar voldoen niet aan de afbakening in het GHG Protocol.

CO₂‑factoren in de Milieubarometer

De Milieubarometer gebruikt voor afval de GHG CO₂‑factoren zoals gepubliceerd op CO₂‑emissiefactoren.nl. De Milieubarometer heeft veel meer afvalstromen dan de afvalverwerkingsroutes op CO₂‑emissiefactoren.nl. Voor alle afvalstromen hebben we een afvalroute gekozen waarvan we denken dat die meest vergelijkbaar is wat betreft transport en bewerking. Hieronder verantwoorden we deze keuze aan de hand van de factoren.